Leczenie hormonalne kobiety po menopauzie

 

Co to jest przekwitanie?

Przekwitanie czyli menopauza obejmuje okres w życiu kobiety, gdy jajniki przestają produkować hormony płciowe. Zwykle rozpoczyna się około 45-54 r.ż. i trwa do końca życia.

 

Jakie są sposoby walki z następstwami menopauzy?

Podstawowe znaczenie ma leczenie przyczynowe, a więc stosowanie hormonalnego leczenia zastępczego. Nie należy jednak zaniedbywać aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i ćwiczeń fizycznych. Istotne znaczenie ma odpowiednia dieta.

Czytaj więcej...

Budowa i czynność narządu płciowego kobiety

 

Co wchodzi w skład żeńskich narządów płciowych?

Zewnętrzne narządy płciowe kobiety stanowi srom składający się ze wzgórka łonowego, warg sromowych większych i mniejszych oraz łechtaczki. Do wewnętrznych narządów płciowych kobiety należą pochwa, macica, jajniki oraz jajowody. Wewnętrzne narządy płciowe, jak sugeruje nazwa, znajdują się wewnątrz jamy brzusznej, w podbrzuszu i ze wszystkich stron otoczone są jelitami. Macica jest zlokalizowana między pęcherzem moczowym a odbytnicą. 

Czytaj więcej...

Ćwiczenia Kegla

 

Kto to był Kegel?

Arnold H. Kegel to amerykański lekarz ginekolog żyjący na przełomie IX - XX wieku, który w latach 40-50 XX wieku opracował podstawy naukowe rehabilitacji mięśnia dna miednicy dla kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu. Kegel stwierdził, że kobiety trenujące te mięśnie, mogą kontrolować trzymanie moczu. Jednocześnie wykazał również, że takie treningi mogą wpłynąć korzystnie na doznania seksualne.

Czytaj więcej...

Pessary

 

Co to są pessary?

Pessary są to przyrządy, które umieszcza się w pochwie celem korekcji obniżeń pochwy i macicy lub wysiłkowego nietrzymania moczu. To jedne z najstarszych przyrządów medycznych, stosowane do dzisiaj. Były wykorzystywane w leczeniu wypadania narządów miednicy małej (POP) od ponad 2000 lat. Pierwsze opisy pessarów znaleziono na papirusach egipskich1500 p.n.e. do leczenia zaburzeń statyki, stosowane były między innymi przez Kleopatrę. Różnorodne ich typy były używane w przeszłości i są używane dzisiaj. Współczesne pessary opracował i przebadał ich skuteczność dr Arabin z Niemiec. Obecnie znanych jest około 20 różnych rodzajów pessarów.

Czytaj więcej...

Operacyjne leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

 

Kto podejmuje decyzję o operacji?

Obecnie operuje się pacjentki z objawami, które im przeszkadzają i mają istotny wpływ na ich jakość życia w przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przyniosło spodziewanego efektu. Decyzja o leczeniu zabiegowym jest zdecydowanie po stronie pacjentki po dokładnych wyjaśnieniach, że zabieg nie daje gwarancji wyleczenia, a po operacji mogą być powikłania.

Czytaj więcej...

Operacyjne leczenie zaburzeń statyki narządu płciowego (obniżeń pochwy i macicy) u kobiet

 

Co to są zaburzenia statyki narządu płciowego u kobiet?

Zaburzenia statyki narządu płciowego kobiet (POP - pelvic organ prolapse) to obniżenia narządów miednicy, prowadzące do wysuwania się pochwy, szyjki macicy, a w końcowym etapie do całkowitego wypadania macicy. Defekt może być widoczny w spoczynku, ale częściej zobaczyć można go pod wpływem zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej - na przykład podczas parcia (jak przy porodzie dziecka). Obniżenie zwykle powiększa się podczas codziennej aktywności (czyli podczas wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego). Zaburzenia statyki narządu płciowego mogą dotyczyć różnych elementów anatomicznych: obniżeń przedniej, tylnej ściany pochwy oraz wypadania szyjki macicy, macicy lub szczytu pochwy u kobiet po histerektomii (usunięciu macicy).

Czytaj więcej...

Metody diagnostyczne w schorzeniach uroginekologicznych

 

Co to jest kompleksowa diagnostyka uroginekologiczna?

Skuteczność leczenia zachowawczego lub operacyjnego pacjentek z dolegliwościami uroginekologicznymi zależy w dużej części od postawienia właściwej diagnozy. Istotne jest obiektywne zarejestrowanie objawów oraz określenie ich rzeczywistego wpływu na jakość życia. Pomimo dużego postępu, jaki dokonał się w uroginekologii w ciągu ostatnich 15 lat, nadal nie ma idealnych sposobów leczenia nieoperacyjnego i operacyjnego. Jako uzupełnienie oceny klinicznej zwykle zaleca się wykonanie badań dodatkowych: badania moczu, ultrasonograficznego i urodynamicznego. Kompleksowa analiza wyników badania klinicznego, badań dodatkowych, kwestionariuszy i dzienniczków wypełnianych przez pacjentkę, wpływu choroby na jakość życia stwarza możliwość postawienia właściwej diagnozy i wdrożenia optymalnego sposobu leczenia nieoperacyjnego lub operacyjnego. 

Czytaj więcej...

Badania urodynamiczne

 

Co to jest badanie urodynamiczne?

Badanie urodynamiczne (nazywane potocznie urodynamiką) służy do czynnościowej oceny dolnego odcinka dróg moczowych (mięśnia wypieracza pęcherza moczowego, szyi pęcherza, zwieracza zewnętrznego cewki moczowej, które odpowiadają za utrzymanie moczu i właściwe opróżnienie pęcherza podczas mikcji) w fazie gromadzenia moczu i opróżniania pęcherza moczowego. Może być wykonywane u chorych w każdym wieku, nawet wielokrotnie, także u dzieci i kobiet ciężarnych. 

Czytaj więcej...

Rodzaje nietrzymania moczu

 

Czy nietrzymanie moczu (nm) to istotny problem społeczny?

Nietrzymanie moczu, na które cierpi prawdopodobnie ponad 200 milionów ludzi w krajach rozwiniętych i rozwijających się, zaliczane jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do jednego z podstawowych wyzwań stojących przed medycyną XXI wieku. Szacuje się, ze częstość występowania choroby będzie się zwiększać. Nie jest postrzegane jako niebezpieczna choroba, jest jednak poważnym problemem i ma znaczący wpływ na komfort życia. Powoduje odsuwanie chorych od życia zawodowego, społecznego, towarzyskiego, a nawet rodzinnego. Stwarza ograniczenia w codziennej aktywności i poczucie dyskomfortu w zakresie higieny np. przy podnoszeniu przedmiotów, pokonywaniu nawet niewielkich odległości, chodzeniu po schodach, w transporcie publicznym. Wywierając ogromny wpływ na jakość życia, wiąże się z wieloma aspektami psychicznymi i seksualnymi.

Czytaj więcej...

Dr n. med. Edyta Wlaźlak

  • dr Edyta Wlaźlakginekolog-położnik
  • uroginekolog

 

Centrum Medyczne „Być kobietą…”

GINEKOLOGIA
UROGINEKOLOGIA
GINEKOLOGIA ONKOLOGICZNA
GINEKOLOGIA ESTETYCZNA
REHABILITACJA UROGINEKOLOGICZNA
OSTEOPATIA

 Tel. (42) 237 24 44

Gabinet

Dermed

Centrum Medyczne "Być kobietą..."
ul. Kościuszki 17
90-418 Łódź

(wejście od ul. Wólczańskiej 34)

rejestracja telefoniczna:
(42) 237 24 44

poniedziałek - piątek
od 15.00 do 20.00

rejestracja internetowa:
poprzez ZnanyLekarz.pl