Co wchodzi w skład żeńskich narządów płciowych?
Zewnętrzne narządy płciowe kobiety stanowi srom składający się ze wzgórka łonowego, warg sromowych większych i mniejszych oraz łechtaczki. Do wewnętrznych narządów płciowych kobiety należą pochwa, macica, jajniki oraz jajowody. Wewnętrzne narządy płciowe, jak sugeruje nazwa, znajdują się wewnątrz jamy brzusznej, w podbrzuszu i ze wszystkich stron otoczone są jelitami. Macica jest zlokalizowana między pęcherzem moczowym a odbytnicą.
Rycina. Budowa narządu płciowego kobiety.
Co to jest pochwa?
Pochwa jest to kanał rozciągający się od warg sromowych do szyjki macicy.
Z czego zbudowana jest macica i jaką funkcję pełni?
Składa się z trzonu i szyjki. Umocowana jest za pomocą więzadeł. W środku zawiera jamę macicy, łączącą się od dołu z kanałem szyjki, a od strony dna macicy z jajowodami. Dolny fragment szyjki macicy przyjmuje nazwę części pochwowej a powyżej pochwy - części nadpochwowej. Macica nie produkuje hormonów, służy do przyjęcia zarodka, donoszenia ciąży i urodzenia dzieci.
Czy wnętrze jamy macicy jest puste?
Jama pokryta jest błoną śluzową zwaną endometrium. Ulega ona ciągłym zmianom dzięki działaniu hormonów płciowych w przebiegu cyklu płciowego. Zmiany hormonalne mają na celu przygotowanie jamy macicy do przyjęcia zarodka. W przypadku braku ciąży co miesiąc błona śluzowa ulega złuszczeniu podczas miesiączki.
Co to są przydatki?
W skład przydatków wchodzą jajniki i jajowody. Jeden koniec jajowodu połączony jest z dnem macicy, drugi położony jest obok jajnika. Jajniki produkują hormony: estrogeny i progesteron. Pełnią one ważną rolę w rozrodzie. Mają również istotny wpływ na funkcjonowanie większości organów w organizmie kobiety. Praktycznie w każdym miejscu kobiecego ciała znaleziono receptory estrogenowe. Nieodpowiednie stężenia hormonów płciowych moze mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie większości organów. W przypadku wahań hormonalnych pojawia się na przykład: złe samopoczucie, nerwowość, tkliwość sutków, trądzik, nadmierne owłosienie, wzmożone wypadanie włosów. Zaburzenia hormonalne sprzyjają powstawaniu mięśniaków i raka macicy oraz torbieli jajnika. Brak hormonów po menopauzie przyspiesza procesy starzenia się między innymi pod postacią pogorszenia cery, przyspieszonego odwapniania kości, nasilenia miażdżycy, zwiększonej częstości występowania osteoporozy i zawału serca, pojawienia się nietrzymania moczu, suchości i świądu sromu, częstych infekcji pęcherza moczowego. Jajowody nie produkują hormonów, w nich dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej.
Co to jest przepona moczowo-płciowa?
Są to mięśnie i więzadła krocza oraz dolnej części miednicy. Macica, pochwa oraz pęcherz moczowy i odbytnica są utrzymywane w prawidłowej pozycji dzięki więzadłom macicy oraz przeponie moczowo-płciowej.
Które elementy odpowiedzialne są za satysfakcję seksualną?
Za odczuwanie bodźców seksualnych odpowiedzialne są czynniki psychiczne, zewnętrzne narządy płciowe (łechtaczka) oraz pochwa. Kobiety po usunięciu przydatków lub macicy uskarżają się czasami na problemy seksualne. Podstawowe znaczenie w tym względzie ma psychika kobiety. Brak hormonów produkowanych przez jajniki może też mieć negatywny wpływ na życie płciowe.