2010-03-24 LEKARZ RADZI

CO TRZECIA KOBIETA MA PROBLEM Z NIETRZYMANIEM MOCZU,

CZY PROBLEM DOTYCZY CIEBIE?

– Szacuje się, że co trzecia kobieta ma problem z nietrzymaniem moczu – mówi doktor Grzegorz Surkont, uroginekolog ze szpitala im. Madurowicza. – W niektórych grupach wiekowych, np. po 75. roku życia taki problem mają 3 na 4 pacjentki. 

NTM może być spowodowane długotrwałymi zaparciami oraz kaszlem. Problemy pojawia się częściej u kobiet z nadwagą niż u ich szczupłych koleżanek.

– Kiedy mięśnie są osłabione ich działanie staje się mniej efektywne. Wynikiem tego może być mimowolne wyciekanie moczu z pęcherza w czasie wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej podczas kaszlu, śmiechu, biegania – dodaje doktor.

– NTM to schorzenie, które sprawia, że pacjentki czują się bardzo niekomfortowo. Im więcej mają lat, tym bardziej odczuwaj związane z nim dolegliwości.

 

POJAWIENIU SIĘ NTM - dr Edyta Wlaźlak, ginekolog-położnik, - Można zapobiegać pojawieniu się niekontrolowanego wycieku moczu jedynie poprzez działania pośrednie. Nie należy lekceważyć zapalenia pęcherza i leczyć go pod kontrolą lekarza. Istotna jest walka z zaparciami, m.in. poprzez wypijanie odpowiedniej ilości płynów w dzień oraz zapobieganie lub – gdy już się pojawi – leczenie otyłości. Takie działania pozwalają bowiem utrzymać w dobrej kondycji mięśnie dna miednicy. Choć nie ma naukowych dowodów na to, że gimnastyka może zapobiegać pojawieniu się nietrzymania moczu, dobrze wpływa ona na ogólne samopoczucie.

– Wiele pacjentek popełnia poważny błąd i pije bardzo małe ilości płynów w ciągu dnia. Takie postępowanie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia zaparć i infekcji w drogach moczowych. Powinno się natomiast ograniczać ilość wypijanych płynów późnym wieczorem i w nocy.

– Gdy pojawią się pierwsze objawy NTM i wysuwania się pochwy/macicy pacjentka powinna jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Często w tych przypadkach można zastosować nieoperacyjne metody profilaktyki i leczenia. Dotyczy to także kobiet po porodzie.

 

CIĄŻA, MENOPAUZA, KASZEL

Najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy, które otaczają i podtrzymują pęcherz oraz cewkę moczową. Dolegliwość nasila się szczególnie w okresie menopauzy (zmniejsza się wówczas worganizmie poziom estrogenu odpowiedzialnego m.in. za sprawne funkcjonowanie mięśni brzucha, za prawidłową budowę kolagenu znajdującego się w pochwie i w dnie miednicy oraz prawidłowe ukrwienie tych tkanek). Kolejną przyczyną jest znaczny wysiłek i rozciągnięcie mięśni w czasie porodu.

 

RODZAJE NTM

• wysiłkowe – pojawia się podczas wysiłku, kichania lub kaszlu, czyli wykonywaniu czynności, które powodują wzrost ciśnienia w brzuchu. Cierpi na nie ok. 49% wszystkich osób z nietrzymaniem moczu.

• z parć naglących – poprzedza go uczucie nagłego parcia na mocz. Dotyczy ok. 22% wszystkich osób z nietrzymaniem moczu

• mieszane nietrzymanie moczu – ma je ok. 29% wszystkich osób z NTM.

• moczenie nocne (wyciek moczu podczas snu, który potrafi przetrwać od okresu dziecięcego),

• ciągłe nietrzymanie moczu,

• pozacewkowe nietrzymanie moczu (wyciek moczu przez inne otwory niż ujście zewnętrzne cewki moczowej (np. przetoki).

 

SILIKONOWE WKŁADKI

Nie ma jednej uniwersalnej metody leczenia NTM dla wszystkich pacjentek. Jednak podstawowe znaczenie ma leczenie nieoperacyjne. Interwencje chirurgiczne, mimo wysokiej skuteczności imałego ryzyka powikłań, nie są jednak pozbawione wad. Poza tym nie każda chora kobieta chce się poddać operacji – wiele kobiet najpierw woli spróbować, czy leczenie nieoperacyjne nie przyniesie satysfakcjonujących efektów.

– Nieoperacyjne leczenie NTM proponuje się pacjentkom, które nie chcą poddać się operacji lub uktórych operacja nie przyniosła spodziewanych efektów – dodaje doktor. – Wielokrotnie leczyliśmy pacjentki, które miały przeciwwskazania do operacj, a po zastosowaniu odpowiedniego pessara mogą na wiele godzin w ciągu dnia zapomnieć o chorobie. Ale zdarza się i tak, że przed operacją pacjentka nie może z jakiś względów go nosić, a po operacji jest to możliwe.

 

WKŁADKI ZAMIAST OPERACJI

Pacjentki mające problem z nietrzymaniem moczu od niedawna mogą stosować specjalne silikonowe wkładki dopochwowe, tzw. pessary.

Nowoczesne pessary wykonane są z delikatnego silikonu. Nie powodują odleżyn, stanów zapalnych, upławów. Większość pacjentek zakłada je rano, a wieczorem wyjmuje. Stosowane przy wysiłkowym lub mieszanym nietrzymaniu moczu efekt uzyskuje się, gdy zgrubienie pessara podtrzymuje okolicę połączenia pomiędzy pęcherzem a cewką moczową.

Pessary są również często stosowane u pacjentek z wypadaniem pochwy i macicy, jako alternatywa operacji oraz u tych pacjentek, u których zabieg nie przyniósł satysfakcjonującego efektu. Proste, ale skuteczne. Sprawdzają się one zarówno u pań, które nie były operowane, jak i u tych uktórych interwencja chirurgiczna nie przyniosła spodziewanych efektów.

 

WAŻNE JEST DOPASOWANIE

Pessary odciążają osłabione struktury i powodują, że proces chorobowy przebiega wolniej. Powodzenie terapii z ich użyciem zależy od ich optymalnego dopasowania. Ich skuteczność jest duża, choć nie zawsze działają przez 24 godziny na dobę. Ale dla wielu kobiet już sam fakt, że przez cały dzień nie muszą nosić pieluchomajtek jest bardzo ważny.

 

WYSTARCZY ODPOWIEDZIEĆ TAK lub NIE

na poniższe pytania, a następnie zsumować swoje odpowiedzi:

• Czy korzystasz z toalety częściej niż 7 razy dziennie?

• Czy korzystasz z toalety kilka razy w nocy?

• Czy zdarza ci się biec do toalety, gdy poczujesz nagłą potrzebę oddania moczu?

• Czy zdarza ci się, że nie utrzymasz moczu, zanim dobiegniesz do toalety?

• Czy w ostatnim czasie zdarzyło ci się popuścić mocz w trakcie kichania, kaszlu, śmiania się lub wysiłku fizycznego?

 

PRZYNAJMNIEJ 1 ODPOWIEDŹ TAK – o niczym jeszcze nie świadczy, powinnaś jednak zwrócić większą uwagę na kondycję swojego organizmu, a zwłaszcza mięśni dna miednicy. Policz, ile razy w ciągu dnia poszłaś do toalety. Zaobserwuj, jak reaguje twój pęcherz na zwiększoną ilość płynów. Staraj się ograniczyć spożycie napojów alkoholowych oraz zawierających kofeinę na rzecz wody i naturalnych soków.

OD 2 – 3 ODPOWIEDZI TAK – może wskazywać na pierwsze objawy NTM. Powinnaś zacząć bardziej troszczyć się o kondycję twoich mięśni dna miednicy i zacząć je regularnie ćwiczyć. Porozmawiaj na ten temat z lekarzem ginekologiem lub urologiem.

POWYŻEJ 4 ODPOWIEDZI TAK – to sygnał, że Twoje dolegliwości są dość poważne i niezwłocznie powinnaś skonsultować się z ginekologiem lub urologiem.

 

MIĘŚNIE DNA MIEDNICY,

zwane też mięśniami Kegla, zawiadują funkcjami fizjologicznymi i seksualnymi, ale mają również wpływ na naszą postawę,

bo stabilizują ustawienie miednicy i kręgosłupa. Właściwie wykonywane ćwiczenia pozwalają przywrócić częściowo lub całkowicie kontrolę nad pęcherzem. Zwykle po 2 miesiącach regularnych ćwiczeń można nabyć nawyk kontroli mięśni dna miednicy.

 

ĆWICZENIE 1

Połóż się na plecach, ugnij kolana. Nogi i stopy trzymaj złączone razem, ręce rozłóż do boku. Unieś wgórę miednicę, pamiętaj jednak o tym, aby górna część kręgosłupa przylegała do podłogi. Przytrzymaj kilka sekund, rozluźnij i opuść miednicę. Wykorzystaj przy tym wszystkie mięśnie brzucha, wytrzymaj w takiej pozycji kilka sekund i rozluźnij. Powtórz ćwiczenie 5 razy.

ĆWICZENIE 2

Połóż się na boku opierając na przedramieniu, nogi lekko ugnij w kolanach. Następnie wciągnij brzuch, przytrzymaj 6-8 sekund, rozluźnij. Ćwiczenie należy powtórzyć po 4 razy na każdym boku.

ĆWICZENIE 3

Usiądź na krześle, ustaw nogi w rozkroku, plecy trzymaj prosto. Ściśnij mięśnie dna miednicy i unieś je najwyżej jak potrafisz. Przytrzymaj 7-8 sekund, rozluźnij. Ćwiczenie powtórz 5 razy. Uwaga! Nie napinaj mięśni ud i pośladków.

 

Żurawina jest najlepsza

Jedną z form profilaktyki NTM jest zapobieganie i leczenie stawów zapalnych dróg moczowych. Składnikiem wielu takich preparatów jest żurawina, która ponadto łagodzi przykry zapach moczu.

 

ŻURAVIT

SKŁAD: mocno skoncentrowany ekstrakt żurawiny.

DZIAŁANIE: wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Żurawina zmienia kształt bakterii Escherichia coli (główna przyczyna zapalenia pęcherza moczowego) oraz zmniejsza jej przyczepność do ścian dróg moczowych, przyczyniając się do prawidłowego funkcjonowania układu moczowego.

CENA: 25 zł 28 gr (60 kapsułek)

 

URINAL

SKŁAD: wyciąg ze świeżych owoców żurawiny błotnej.

DZIAŁANIE: wyciąg z żurawiny uniemożliwia bakteriom Escherichia coli przyleganie do nabłonka dróg moczowych oraz wspomaga ich wypłukiwanie z organizmu. Zwiększenie odporności dróg moczowych na tego rodzaju bakterie.

CENA: 41 zł 56 gr (60 kapsułek)

Dr n. med. Edyta Wlaźlak

  • dr Edyta Wlaźlakginekolog-położnik
  • uroginekolog

 

Centrum Medyczne „Być kobietą…”

GINEKOLOGIA
UROGINEKOLOGIA
GINEKOLOGIA ONKOLOGICZNA
GINEKOLOGIA ESTETYCZNA
REHABILITACJA UROGINEKOLOGICZNA
OSTEOPATIA

 Tel. (42) 237 24 44

Gabinet

Dermed

Centrum Medyczne "Być kobietą..."
ul. Kościuszki 17
90-418 Łódź

(wejście od ul. Wólczańskiej 34)

rejestracja telefoniczna:
(42) 237 24 44

poniedziałek - piątek
od 15.00 do 20.00

rejestracja internetowa:
poprzez ZnanyLekarz.pl