Co to są pessary?

Pessary są to przyrządy, które umieszcza się w pochwie celem korekcji obniżeń pochwy i macicy lub wysiłkowego nietrzymania moczu. To jedne z najstarszych przyrządów medycznych, stosowane do dzisiaj. Były wykorzystywane w leczeniu wypadania narządów miednicy małej (POP) od ponad 2000 lat. Pierwsze opisy pessarów znaleziono na papirusach egipskich1500 p.n.e. do leczenia zaburzeń statyki, stosowane były między innymi przez Kleopatrę. Różnorodne ich typy były używane w przeszłości i są używane dzisiaj. Współczesne pessary opracował i przebadał ich skuteczność dr Arabin z Niemiec. Obecnie znanych jest około 20 różnych rodzajów pessarów.

Nie wszystkie z nich są dostępne we wszystkich krajach. Wykonywane są one z różnych materiałów o różnorakiej jakości (np. guma, silikon). Oryginalne pessary „Dr Arabin” wykonane są z miękkiego silikonu, co znacznie poprawia tolerancję i zmniejsza ryzyko powikłań. Nowoczesne pessary powinny być wykonane z miękkiego, elastycznego biokompatybilnego, niealergicznego silikonu, co znacznie poprawia tolerancję leczenia i zmniejsza ryzyko powikłań. Ze względu na elastyczną budowę mogą być z łatwością zginane, zakładane i wyjmowane bez uczucia bólu. Powodzenie terapii z użyciem pessarów zależy od ich prawidłowego dopasowania i zgodnego z zaleceniami stosowania przez pacjentki. Pessary są często używane w przypadkach obniżenia pochwy i macicy oraz z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu. Uznawane są za bezpieczną i prostą formę terapii, zwłaszcza przy stosowaniu ich w ciągu dnia.

Więcej informacji na temat pessarów silikonowych „Dr Arabin” na stronie www.pessary.info.pl.

Rycina. Rodzaje pessarów silikonowych Dr Arabin

Zamówienia pessarów: tel. +48 509 49 22 81, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Co to jest pessaroterapia?

Jedną z metod nieinwazyjnej terapii zachowawczej, cieszącej się dużym powodzeniem wśród pacjentek, jest pessaroterapia. We współczesnej uroginekologii należy dążyć do stosowania mało inwazyjnych, skutecznych metod leczenia. Ciągle jeszcze jednak nie można za pomocą operacji wyleczyć wszystkich pacjentek, pomimo zastosowania najnowocześniejszych metod diagnostyki i leczenia nawet w najlepszych ośrodkach uroginekologicznych na świecie. Powodzenie terapii z użyciem pessarów zależy od ich prawidłowego dopasowania i zgodnego z zaleceniami stosowania przez pacjentki. Szeroko polecamy pessaroterapię tylko w ciągu dnia: rano pacjentka zakłada pessar, wieczorem go wyjmuje. Zaletą jest brak upławów i odleżyn. Oryginalne pessary „Dr Arabin” wykonane są z miękkiego, specjalnego silikonu, co znacznie poprawia tolerancję i zmniejsza ryzyko powikłań. Są one na tyle miękkie, że mogą być z łatwością wyjmowane i zakładane przez same pacjentki. Niektóre z nich są stosunkowo cienkie i posiadają aluminiowy rdzeń, dzięki czemu uzyskuje się odpowiedni kształt. Istnieje kilkanaście rodzajów pessarów. Posiadają różne kształty i rozmiary. Do leczenia nietrzymania moczu stosowane są m. in. pessary pierścieniowe ze zgrubieniem na cewkę moczową. Zapobiegają one pojawieniu się wysiłkowego nietrzymania moczu poprzez efekt podtrzymania okolicy podcewkowej. Wskazane są przede wszystkim u pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, które może współwystępować z miernym obniżeniem ścian pochwy. Wypadanie pochwy i macicy (różne stopnie) może być leczone za pomocą np. pessara kostkowego. Uzyskiwany efekt podciśnienia powoduje dobre przyleganie, co pozwala na zastosowanie pessara nawet w przypadkach, gdy dno miednicy nie jest odpowiednio silne, aby przytrzymać pessar. Pessary kostkowe są przydatne także do rozluźnienia zrostów i zwężeń pochwy oraz by leczyć kłopoty z oddawaniem moczu. Dodatkowo, pessary kostkowe mogą być stosowane przed operacjami likwidującymi wypadanie pochwy i/lub macicy, aby poprawić tkankowe krążenie. W tym celu często stosuje się także estrogeny dopochwowe. Decyzję o leczeniu z zastosowaniem pessara podejmuje lekarz wraz z pacjentką. Natomiast często indywidualny dobór pessara (konkretnego rodzaju i wielkości pessara dla danej pacjentki) dokonywany jest nie tylko przez lekarza, ale także przez przeszkoloną położną lub pielęgniarkę. Gdy pacjentka sama nie jest w stanie zmieniać pessara, może być zalecana pomoc pielęgniarki lub członka rodziny. Jeżeli nie potrafi nauczyć się stosowania „tylko w dzień” i nie ma możliwości pomocy osób trzecich można rozważyć założenie pessara na stałe pamiętając o ryzyku upławów i odleżyn. W przypadku braku przeciwskazań do estrogenów dopochwowych zwykle stosowane są one przez kilka tygodni przed zastosowaniem pessara oraz przez cały czas noszenia go. Miejscowa estrogenoterapia i codzienne wyjmowanie pessara pozwala na zmniejszenie ryzyka powikłań (infekcji, krwawień, a nawet odleżyn), poprawę tolerancji stosowania pessara).

Rycina. Najczęściej stosowane pessary: pessar kostkowy, cewkowy i cewkowy kołnierzowy
pessar kostkowy

pessar kołnierzowy

 

Więcej informacji na temat pessaroterapii (pessary silikonowe „Dr Arabin”) na stronie www.pessary.info.pl.

Zamówienia pessarów: tel. +48 509 49 22 81, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czy są dane z piśmiennictwa na temat pessaroterapii?

Pessary są polecane przez specjalistów między innymi w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz przez wiele międzynarodowych towarzystw naukowych np. International Continence Society (ICS), International Urogynecological Association (IUGA). Ich stosowanie jest zgodne ze stanowiskiem ekspertów IV Międzynarodowego Spotkania dotyczącego nietrzymania Światowej Organizacji Zdrowia WHO (IV International Consultation on Incontinence – ICI), którzy wydali z tego spotkania publikację: Abrams P., Cardozo L., Khoury S., Wein A. Incontinence. Health Publications Ltd. 2009. Wyniki korzystne dla pessaroterapii nawet w badaniach porównawczych z efektem po operacji. Efekt leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu w badanoiu urodynamicznym jest podobne, jak przy zastosowaniu nowoczesnych operacji z zastosowaniem taśm. Więcej badań dotyczy zastosowania pessarów w zaburzeniach statyki narządu płciowego, czyli w obniżeniu pochwy i macicy (POP). Niewiele jest danych pochodzących z prospektywnych, randomizowanych badań spełniających wymogi nowoczesnej statystyki, podobnie jak w przypadku badań nad leczeniem zabiegowym dotyczącym nowoczesnych materiałów protezujących (taśm i siatek). Istnieje dużo badań obserwacyjnych krótkoterminowych, niestety zwykle na niedużych grupach pacjentek. Obecnie prowadzone są intensywne badania dotyczące pessaroterapię w kilku ośrodkach – powinny one wypełnić lukę. Najnowszą publikacją podsumowującą stosowanie pessarów jest praca Lamersa B. H.: „Pessary treatment for pelvic organ prolapse and health-related quality of life: a review” w Int Urogynecol J (2011; 22: 637-644).

 

Jakie znaczenie ma pessaroterapia w naszym ośrodku?

Zdaniem większości uroginekologów pessaroterapia jest leczeniem pierwszego rzutu, jako jeden z podstawowych sposobów leczenia nieoperacyjnego. Jest zwykle skuteczna i dobrze tolerowana, a optymalny dobór pessara możliwy w większości przypadków. Jako leczenie bez powikłań proponuję zakładanie pessara „na dzień” (jak proteza na zęby). Terapia może być stosowane przez większość pacjentek. Pessary stosowane są od lat do leczenia zaburzeń statyki i wysiłkowego nietrzymania moczu. Nawet 86-98% uroginekologów stosuje pessary (USA, Niemcy). Prawie 80% członków Amerykańskiego Towarzystwa Uroginekologicznego stosuje pessary jako pierwszą metodę leczenia. Aż 92% uroginekologów uważa, że pessary skutecznie likwidują objawy towarzyszące zaburzeniom statyki. Większość lekarzy nie miało wcale lub odbyło krótkie przeszkolenie w zakresie pessaroterapię i dlatego ma niewielkie doświadczenie z profesjonalnym doborze rodzajów i wielkości (Niemcy, USA). W codziennej praktyce pomiędzy uroginekologami występują duże różnice w zakresie, jaki pessar zastosować u danej chorej. Moje doświadczenia to ponad 5 lat stosowania pessaroterapii jako pierwszej propozycji terapeutycznej, zastosowanej u pacjentek po wielu szkoleniach uroginekologicznych (między innymi u dr J. Kociszewskiego w Hagen w Niemczech). Pessary stosuję ponieważ są skuteczną terapią nieoperacyjną w wielu przypadkach w myśl zasad: „primum non nocere – po pierwsze nie szkodzić” oraz „in prima paste non operari – po pierwsze nie operować”. Wyższością nad terapią zabiegową jest brak ryzyka powikłań oraz całkowita odwracalność terapii – to znaczy w przypadku stosowania pessarów nie powstają blizny, czy zmiany anatomiczne nie ma też długoterminowej reakcji odrzucania ciała obcego, jak w przypadku niektórych zabiegów. Stosowanie pessarów ze specjalnego silikonu (cienkie, delikatne), zakładanie ich tylko na dzień powoduje zmniejszenie ryzyka powikłań. Optymalna selekcja chorych do operacji poprzez zastosowania pessaroterapii na próbę – to znaczy pessar działa jak operacja, czyli likwidacja objawów poprzedza skuteczną terapię zabiegową. Warto też zastosować pessar po nieudanej operacji zanim zostanie podjęta decyzja o ponownym zabiegu. W ciągu wielu lat pracy z pacjentkami z dolegliwościami uroginekologicznymi spotkałam wiele przypadków zaniedbanych, gdzie pacjentki przez kilka lat nie zgłaszały się na leczenie, bo bały się operacji. Zdarza się, że lekarze rejonowi od razu kierują chore na operacje. Problemem w stosowaniu pessaroterapii polega na niechęci lekarzy, a nie pacjentek do zaaplikowania leczenia nieoperacyjnego, w tym do stosowania pessarów.

 

Informacje o szkoleniach z pessaroterapii na stronie www.uroginekologia.info.pl

 

Kiedy nie stosuje się pessaroterapii?

Gdy nie udaje się dobrać odpowiedniego pessara pod względem skuteczności działania i dopasowania do warunków anatomicznych danej pacjentki (ale u większości kobiet udaje się dobrać odpowiedni pessar) lub w przypadku niechęci chorej do zastosowania tego rodzaju leczenia.

Więcej informacji na temat pessaroterapii (pessary silikonowe „Dr Arabin”)
na stronie www.pessary.info.pl.

Zamówienia pessarów: tel. +42 237 24 44, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

_________________________________________________________________________________

Zapraszamy do naszego gabinetu Centrum Medyczne "Być kobietą..." przy ul. Kościuszki 17 w Łodzi.

Dr n. med. Edyta Wlaźlak

  • dr Edyta Wlaźlakginekolog-położnik
  • uroginekolog

 

Centrum Medyczne „Być kobietą…”

GINEKOLOGIA
UROGINEKOLOGIA
GINEKOLOGIA ONKOLOGICZNA
GINEKOLOGIA ESTETYCZNA
REHABILITACJA UROGINEKOLOGICZNA
OSTEOPATIA

 Tel. (42) 237 24 44

Gabinet

Dermed

Centrum Medyczne "Być kobietą..."
ul. Kościuszki 17
90-418 Łódź

(wejście od ul. Wólczańskiej 34)

rejestracja telefoniczna:
(42) 237 24 44

poniedziałek - piątek
od 15.00 do 20.00

rejestracja internetowa:
poprzez ZnanyLekarz.pl